Vineri, 19 iunie 2026, la Soroca a avut loc evenimentul festiv dedicat Zilei Lucrătorului Medical și a Farmacistului. Cu această ocazie, primara Lilia Pilipețchi, a adresat sincere felicitări și mulțumiri tuturor colegilor, angajaților din domeniul sănătății din municipiu pentru profesionalismul, dăruirea și implicarea lor continuă în asigurarea și implicarea lor continuă în asigurarea sănătății populației.
În cadrul festivității, angajații din domeniul medicinii, au fost menționați cu diplome și flori din partea Primăriei Soroca și Consiliului raional Soroca.